تبلیغات

PARS PARS
 
 
 

پهپاد خورشیدی با قابلیت پرواز در اتمسفر فوقانی طِی یک دوره 5 ساله


12:11 ب.ظ - سه شنبه 19 شهریور 1392

ماهواره های متعارف ممکن است در کار مربوط به خود مناسب و معقول باشند، اما آنها دارای اشکالاتی نیز می باشند، فضاپیماها به خودی خود بسیار گران بوده و قرار دادن آنها در مدار نیز فرایندی پر هزینه می باشد، این فضاپیماها در طول استفاده قابل اصلاح نیز نمی باشند. با این حال گروه Titan Aerospace، جایگزینی برای حل تمام این مشکلات ارائه کرده است...

ماهواره های متعارف ممکن است در کار مربوط به خود مناسب و معقول باشند، اما آنها دارای اشکالاتی نیز می باشند، فضاپیماها به خودی خود بسیار گران بوده و قرار دادن آنها در مدار نیز فرایندی پر هزینه می باشد، این فضاپیماها در طول استفاده قابل اصلاح نیز نمی باشند. با این حال گروه Titan Aerospace، جایگزینی برای حل تمام این مشکلات ارائه کرده است. هواپیمای بدون سرنشین Solara با قابلیت پرواز در ارتفاع کم تولید شده توسط این کمپانی به منظور خدمت رسانی به عنوان یک "ماهواره جوی" و جهت پرواز خودکار در فضای بالای آسمان برای مدت ۵ سال مداوم، در نظر گرفته شده است.

در واقع دو مدل از سولارا وجود دارد. مدل Solara 50 دارای طول بال ۵۰ متر، طول بدنه ۱۵.۵ متر، وزن ۱۵۹ کیلوگرم می باشد و ظرفیت حمل بار بیش از ۳۲ کیلوگرم را دارد. مدل بزرگ تر Solara 60 به طول ۶۰ متر با توانایی حمل بار تا ۱۰۰ کیلوگرم است.
در هر دو نسخه، سطح بال و دم فوقانی هواپیما با حدود ۳۰۰۰ سلول خورشیدی پوشانده شده است که این ویژگی به این هواپیما اجازه تولید تا هفت کیلووات انرژی در طول روز و در ارتفاع ۲۰ کیلومتری، جایی که این هواپیما بالاتر از ابرها قرار گرفته و تحت تاثیر اختلالات آب و هوایی نیز نمی باشد، را می دهد. صدها وات از این انرژی در باتری های لیتیوم-یون آنبرد این هواپیما ذخیره شده است تا موتور، خلبان خودکار، سنسورها و سیستم تله متری آن را در طول شب در حِین کار نگه دارد.

هر دو هواپیما ماموریت خود را با تیک آف از روی زمین اندکی پس از نیمه شب آغاز خواهند کرد و سپس برای شروع سفر ارتفاعی خود با استفاده از انرژی باتری صعود می کنند. در این حالت این هواپیما تمامی روز بعد را برای شارژ باتری خود وقت دارد، از این رو یک چرخه شارژ-ذخیره شروع می شود که بنا به گزارش ها می تواند تا ۵ سال به طور متوالی ادامه یابد. در پایان ماموریت خود، هواپیما به زمین بازخواهد گشت و می توان به بازیافت بار و محموله و قطعات سالم آن پرداخت.

سرعت حرکت Solara در حدود ۱۰۴ کیلومتر بر ساعت خواهد بود و این هواپیما دارای برد عملیاتی بیش از ۴.۵ میلیون کیلومتر می باشد. با این حال بیشتر کاربرد این هواپیما احتمالا مربوط به پرواز آن بر فراز منطقه مشخص شده خواهد بود. این کاربرد می تواند برای نظارت، ردیابی تجهیزات، نقشه برداری زنده، یا نظارت بر محصولات کشاورزی، آب و هوا، سایت های فاجعه آفرین، یا تقریبا هر چیز دیگری که یک ماهواره ارتفاع پایین بتواند آن را ثبت کند نیز استفاده می گردد.

علاوه بر این، کمپانی تیتان اشاره کرده که یکی از این هواپیماها برای منطقه ای در حدود ۱۶۸۰۰ کیلومتر مربع قابلیت پوشش تلفن همراه را دارد و در دسترس بیش از ۱۰۰ برج زمینی خواهد بود.

ن کمپانی پیش از این نمونه های اولیه کوچکتر پروازی را ارائه داده و امیدوار به عرضه مدل های Solara 50 و Solara 60 در اندازه های کامل در طِی یک سال آینده می باشد. تاکنون هیچ حرفی از قیمت این محصول زده نشده است، می توانید در ویدئوی زیر تعدادی انیمیشن زیبا از یکی از پرواز های این مدل را ببینید.

کمپانی لاکهید مارتین نیز در حال کار بر روی هواپیمایی است که برخی خدمات مشابه همچون Solara را ارائه می دهد، وسیله لاکهید با نام بالون بدون سرنشین ارتفاع کم HALE-D شناخته می شود.
برچسب ها : پهباد , هواپیما , تکنولوژی ,
موضوع : تکنولوژی ,
 

» شارژ کردن موبایل با نوشابه و چای! ( پنجشنبه 28 شهریور 1392 )

» پهپاد خورشیدی با قابلیت پرواز در اتمسفر فوقانی طِی یک دوره 5 ساله ( سه شنبه 19 شهریور 1392 )

» ۴ سپتامبر زمان رونمایی رسمی از Xperia Z1 سونی ( سه شنبه 5 شهریور 1392 )

» شناسایی ۱۲ سیارک قابل شکار ( دوشنبه 28 مرداد 1392 )

» رویای صفحات لمسی بدون لکه و باکتری محقق می‌شود! ( دوشنبه 28 مرداد 1392 )

» پنجره های خنک کننده هوای خانه ( دوشنبه 28 مرداد 1392 )

» کلاه ایمنی رهیاب ( شنبه 26 مرداد 1392 )

» مسابقات جهانی مجسمه سازی با یخ درآلاسکا ( پنجشنبه 24 مرداد 1392 )

» کیوسک شارژ بی سیم تلفن همراه ساخته شد! ( پنجشنبه 24 مرداد 1392 )

» پیرترین درخت دنیا! ( پنجشنبه 24 مرداد 1392 )

» خودنمایی غول الکتریکی نیسان در مسابقات Le Mans 24 hour ( پنجشنبه 24 مرداد 1392 )

» آمریکا و هجوم امواج گرم هوا ( سه شنبه 22 مرداد 1392 )

» نانو ربات پرنده جاسوسی آمریکا+تصویر ( سه شنبه 22 مرداد 1392 )

» تصاویر منتخب نشنال جئوگرافیک ( یکشنبه 20 مرداد 1392 )

» تصاویر منتخب نشنال جئوگرافیک (( ماه ژانویه)) ( یکشنبه 20 مرداد 1392 )